Obowiązek filtrowania treści w Internecie?
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości może wywrzeć wpływ na dyskusję o potrzebie ograniczenia naruszeń praw własności intelektualnej w Internecie – pisze adwokat z kancelarii Wierzbowski Eversheds
W wyroku z 12 lipca 2011 roku w sprawie L'Oreal przeciwko eBay (C-324/09) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Trybunał) wypowiedział się co do zasadniczych zagadnień dotyczących wyłączenia odpowiedzialności podmiotów świadczących tzw. usługi hostingowe. Chodzi o szczególną kategorię pośredników w dostarczaniu informacji (ISP, intermediary service providers), których działalność polega na przechowywaniu i udostępnianiu treści dostarczanych przez użytkowników Internetu (content providerów).
Za co host provider nie odpowiada
Host provider nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane treści, jeśli nie wie o ich bezprawnym charakterze. W razie pozyskania takiej wiedzy (wiarygodna wiadomość, urzędowe zawiadomienie) może zachować przywilej nieponoszenia odpowiedzialności pod warunkiem niezwłocznego uniemożliwienia dostępu do nielegalnej treści. Zasady te wynikają z dyrektywy 2000/31 o handlu elektronicznym implementowanej do polskiego porządku prawnego przez ustawę z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Z omawianego ograniczenia odpowiedzialności korzystają takie popularne portale społecznościowe, jak Nasza-Klasa.pl, YouTube.com,Facebook. com, Chomikuj.pl czy Allegro.pl.
Pod adresem host providerów często formułowane są żądania zwiększenia aktywności w zwalczaniu naruszeń praw własności intelektualnej w sieci i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta