Rekompensata lojalnościowa z zaliczką, a czasami bez ZUS
Odszkodowanie antykonkurencyjne dla zleceniobiorcy jest wolne od składek tylko wtedy, gdy przysługuje z racji zakazu obowiązującego po zakończeniu umowy i wypłacamy je byłemu współpracownikowi
- Spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych na zlecenie. Z najważniejszymi z nich podpisała umowy o zakazie konkurencji przez dwa lata po zerwaniu współpracy przez którąkolwiek stronę.
Z tytułu zakazu ma im wypłacać odszkodowania po 5000 zł brutto, w pięciu ratach po 1000 zł, przy czym pierwszą po roku zatrudnienia, a pozostałe w miesięcznych odstępach już po jego ustaniu. Czy od takiego odszkodowania trzeba pobrać składki i zaliczkę na podatek dochodowy, czy nie? – pyta czytelnik.
Podatku dochodowego nie da się w tej sytuacji uniknąć. Jest za to szansa na oszczędności przy składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, co jednak zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju opłacanego zakazu i momentu uregulowania pieniędzy. Zacznijmy jednak od początku.
Rywalizacja z byłym szefem
Zatrudniający ma prawo zobowiązać członka załogi do tego, aby nie konkurował z nim przez pewien czas w trakcie umowy ani już po jej zakończeniu. Niemniej przepisy regulują dokładnie wyłącznie zakaz konkurencji wiążący po rozwiązaniu stosunku pracy.
Szefowi wolno w umowie odrębnej od angażu ustalić zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia, ale tylko z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę (art. 1012 k.p.).
Zatrudnionemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta