Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzyga o celowości dokonanej poprawki
Zamawiający może poprawić w otrzymanej ofercie nawet cenę, opis zaoferowanego towaru albo harmonogram prac, pod warunkiem że wprowadzone zmiany nie są istotne
Art. 87 ustawy z 29 stycznia 2004 Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.) dotyczy poprawiania niektórych omyłek popełnionych w ofercie przez wykonawców.
W przypadku zmian na podstawie ust. 2 pkt 3 tego artykułu zamawiający ma obowiązek nie tylko dokonania poprawki, ale również zawiadomienia wykonawcy o jej dokonaniu. Ten z kolei na zaproponowaną zmianę zgodzić się może lub nie. W razie braku takiej zgody oferta zawierająca wspomniany błąd jest odrzucana ze względu na jej brak zgodności ze specyfikacją (art. 89 ust. 1 pkt 2 pzp).
Jeśli na poprawkę wykonawca się zgodzi, to jego oferta jest rozpatrywana z uwzględnieniem zmian dokonanych przez zamawiającego. Gdyby natomiast, z powodu omyłek w ofercie, zamawiający ofertę odrzucił, to wówczas wykonawca, który błąd popełnił, może od takiego rozstrzygnięcia się odwoływać.
W takiej sytuacji skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej będzie rozstrzygał, czy dokonanie żądanej poprawki byłoby uzasadnione i czy mieściłaby się ona w zakresie art. 87 ust. 2 pkt 3 pzp.
Tak więc zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 3 pzp zamawiający jest zobowiązany do poprawiania innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta