Lewitujące pociągi
Stoi na stacji lokomotywa
Lewitujące pociągi
Lewitacja jest zdumiewającym zjawiskiem, polega ono na -- sprzecznym z prawem ciążenia -- unoszeniu się w górę i zawisaniu w powietrzu. Podczas seansów spirytystycznych lewitują rozmaite drobne przedmioty, natomiast wielcy magowie i fakirzy lewitują sami, we własnych osobach -- o czym wspominają przekazy, legendy i naoczni świadkowie. A jednak, naprawdę wielkie dni lewitacja ma dopiero przed sobą. Wiosną 1997 roku przewidziano próby -- już w warunkach eksploatacyjnych -- japońskiego pociągu Maglev, "lewitującego" na poduszce magnetycznej.
Założenia
Prace koncepcyjne i konstrukcyjne projektu Maglev prowadzi RTRI -- Railway Technical Research Institute od ponad trzydziestu lat. Ideę taką wysunął rząd japoński w 1962 r. , ponieważ władzom zależało na zbudowaniu środka, a raczej systemu transportu naziemnego umożliwiającego podróżowanie zprędkością 500 km/ godz. pomiędzy urbanistycznymi molochami Tokio i Osaką. Inżynierowie bardzo szybko doszli do wniosku, że należy sięgnąć do zjawiska magnetyzmu, głównie z trzech powodów.
Po pierwsze -- szybkość tradycyjnego pociągu, teoretycznie i praktycznie, ograniczona jest mniej więcej do 350 km/ godz. W grę wchodzi m. in. tarcie pantografu o przewód elektryczny, rozgrzewanie kół, szyn itp. Nie są to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta