Ulotny genius loci
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Ulotny genius loci
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie jest najstarszym zachowanym, wciąż czynnym gmachem teatralnym w Polsce. Zaczęto w nim grać 1 stycznia 1799 r. Jego historia powojenna zaczyna się od stycznia 1945 r. , kiedy to teatr zaczęli prowadzić Jerzy Ronard Bujański i Andrzej Pronaszko. Teatr i studio aktorskie.
"Czymże będzie więc moje życie, które zaczęło się od wejścia do sali egzaminacyjnej w Starym Teatrze, gdzie stanąłem przed komisją, z którą wiązałem wówczas zgoła inne nadzieje? -- wspominał Tadeusz Łomnicki. -- Kiedyś opowiadałem już, jak szedłem tamtego dnia na egzamin, niosąc pod pachą dramat pt. >>Anioł<<, w przekonaniu, że stanę przed komisją wyławiającą kandydatów na dramatopisarzy. Na ulicy Wielickiej wszystkich przechodzących mężczyzn włączano do oddziałów odśnieżania -- rozdawano łopaty i trzeba było zabierać się do roboty. Żołnierz radziecki, odpowiedzialny za dostarczenie jak największej liczby ludzi, od razu mnie wypatrzył. Tłumaczyłem, że absolutnie nie mam czasu. Wyśmiał mnie: >>Cóż to, czasu nie masz? <<. Mówię na to: >>Nie mam czasu, bo idę właśnie do teatru. Niosę dramat, tam na to czekają<<. A on: >>Nie szkodzi, odgarniesz trochę śniegu, potem zaniesiesz swój dramat<<. Dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta