Rewolucja pożera młodzież
Aby w pełni zrozumieć zamieszki, które wstrząsnęły Anglią, trzeba je umieścić w szerszym kontekście.
Powinniśmy choćby spojrzeć na protesty młodzieży, jakie wybuchały w tym roku we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Izraelu i Chile. Szerszy zaś kontekst musi objąć niezaprzeczalny sukces prorynkowych reform wdrożonych w latach 80. przez premier Margaret Thatcher w W. Brytanii i prezydenta Ronalda Reagana w USA. Ich działaniom patronowali tacy ekonomiści, jak Milton Friedman i Friederich Hayek.
Rewolucja rynkowa trwała prawie 30 lat (od 1980 do 2008 r.) i odniosła ogromny sukces ideologiczny, zdominowała bowiem praktykę polityczną i publiczny dyskurs, przekonała do siebie znaczne odłamy opinii publicznej, najpierw w USA i Europie, a potem stopniowo także w: Chinach, Rosji, Indiach. Były dwa zasadnicze kierunki tej rewolucji: prywatyzacja dotychczas kontrolowanych przez państwo branż przemysłu i usług oraz promocja poglądu na świat, który sukces w wymiarze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta