USA. Gwiaździsty sztandar najwyżej
Zakończenie zimnej wojny nie zakończyło bynajmniej prowadzonej na akwenach oceanu światowego rywalizacji, choć niewątpliwie zmieniły się obszary, a po części również gracze. Czynnikiem najważniejszym dla zmiany układu sił na morskiej szachownicy okazała się niezdolność Rosji do utrzymania floty odziedziczonej po Związku Sowieckim.
Wraz z zapaścią floty rosyjskiej rolę jedynego i niekwestionowanego globalnego mocarza oceanicznego zdobyła Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Ze względu na zbrojenia morskie Chin, Indii, po części również Japonii prymat ten nie jest już tak absolutny, ale tonaż U. S. Navy nadal równy jest sumie tonażu kolejnych 13 flot wymienianych po amerykańskiej.
Podstawą tej potęgi morskiej są lotniskowce, wokół których formuje się związki szczebla operacyjno-strategicznego zwane lotniskowcowymi grupami uderzeniowymi. Ponieważ U.S. Navy utrzymuje obecnie w służbie 11 lotniskowców (jeden w budowie, potwierdzono plany budowy kolejnych dwóch), umożliwia to utrzymywanie w pełnej gotowości bojowej, w różnych rejonach świata, co najmniej siedmiu, ośmiu grup lotniskowcowych. Amerykańska marynarka wojenna to również: 22 krążowniki, 59 niszczycieli, 14 atomowych okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety balistyczne, cztery atomowe okręty podwodne uzbrojone w rakiety manewrujące, dziewięć uniwersalnych okrętów desantowych, 21 transportowców desantowych i okrętów desantowych doków – łącznie 290 okrętów i pomocniczych jednostek pływających. U.S. Navy to również 320 000 osób w służbie czynnej i dalsze 101 000 w zorganizowanej rezerwie, 13 400 km kwadratowych baz i instalacji brzegowych, 75 200 rozmaitych budynków i... 50 000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta