Ugodowe rozstanie lepsze od wyroku
Pracownik może zrzec się swoich roszczeń finansowych wobec szefa, gdy odchodzi z firmy. Nie może jednak zrezygnować z należnego wynagrodzenia za pracę
Dochodzenie roszczeń związanych z zatrudnieniem nie zawsze skończy się wyrokiem sądu. W sprawach pracowniczych dopuszcza się zawarcie ugody zarówno sądowej, jak i pozasądowej. Jej warunki określają przepisy kodeksu cywilnego, stosowane w prawie pracy odpowiednio.
Wzajemne ustępstwa
Zgodnie z art. 917 k.c., zawierając ugodę, strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego. Robią to po to, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo aby wyeliminować spór istniejący lub mogący powstać.
W porozumieniu można zatem uregulować wiele spornych kwestii. Pozwala to zaoszczędzić czas, który byłby konieczny do przeprowadzenia postępowania sądowego kończącego się wydaniem prawomocnego wyroku.
Z inicjatywą ugodowego zakończenia sporu ze stosunku pracy, np. co do przyczyny rozwiązania umowy, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, sprostowania świadectwa pracy, może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Ważne jest, aby osiągnięte porozumienie satysfakcjonowało obie strony.
Podwładny ma prawo np. skutecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta