Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z prawem autorskim

07 września 2011 | Prawo | Paweł Żerański
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

O polubownej metodzie rozstrzygania sporów jako alternatywie dla aktualnego systemu zatwierdzania stawek wynagrodzeń w prawie autorskim - pisze radca prawny Gładysz & Żerański Kancelaria Prawnicza sp.j.

Niespełna rok temu zakończono mozolne prace nad nowelizacją prawa autorskiego (DzU z 2010 r. nr 152, poz. 1016; dalej – nowela), do których asumpt dało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 24 stycznia 2006 r. (SK 40/04, DzU nr 21, poz. 164). Nowela objęła fundamentalny element prawnych ram zbiorowego zarządzania w postaci tzw. tabel wynagrodzeń. Już w toku prac nad projektem ujawniły się kontrowersje.

Organizacje podkreślały m. in., że ich rola w ustaleniu stawek będzie mniejsza niż użytkowników w sferze korzystania w Internecie. Ten sam zarzut zgłaszali użytkownicy i to dokładnie w tej samej sferze. Ci ostatni zarzucili (pod firmą Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie), że nowela jest sprzeczna z konstytucją, w liście do pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, a następnie we wniosku z 25 października 2010 r. do rzecznika praw obywatelskich o wszczęcie kontroli konstytucyjnej noweli.

Niewielkie szanse na konsensus

Historia prac nad nowelą i wyrażane wówczas stanowiska stron konfliktu pokazują, że nie ma dużych szans na to, by Komisja Prawa Autorskiego (KPA) spełniła pokładane w niej od 1994 r. nadzieje. Ten organ zaistniał w polskim porządku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9024

Spis treści
Zamów abonament