Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebujemy pracowników spoza Unii

07 września 2011 | Publicystyka, Opinie | Cecilia Malmström
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

- Wbrew panującym przekonaniom imigranci nie psują krajowych rynków pracy ani nie przyczyniają się do obniżenia płac lub wzrostu bezrobocia wśród pracowników krajowych – przypomina komisarz UE ds. wewnętrznych

W wielu państwach członkowskich UE kwestia migracji zajmuje istotne miejsce na liście priorytetów politycznych, między innymi z powodu rosnącego poparcia dla ruchów populistycznych oraz działalności skrajnie prawicowych partii politycznych w Unii. W ostatnich latach nasiliły się nastroje antyimigracyjne – imigrantom zarzuca się, że zabierają miejsca pracy obywatelom Europy, a ponadto stanowią obciążenie dla krajowych systemów świadczeń społecznych.

Czy naprawdę tak się dzieje? I czy możemy pozwolić sobie na ignorowanie roli, jaką w społeczeństwach europejskich odgrywa dziś imigracja, oraz znaczenia, jakie może ona mieć w przyszłości?

Nikt nie wątpi w to, że przed Europą stoi duże wyzwanie demograficzne. Zmniejsza się bowiem liczba ludności w wieku produkcyjnym, natomiast stale wzrasta liczba osób starszych pozostających na utrzymaniu podatników. Do 2060 r. siła robocza Unii Europejskiej zmniejszy się o około 50 mln w porównaniu z 2008 r. – w 2010 r. na każde 3,5 osoby w wieku produkcyjnym (20 lat – 64 lata) przypadała jedna osoba w wieku 65 lat lub starsza; przewiduje się, że w 2060 r. proporcja ta wyniesie 1,7 do 1. Te tendencje demograficzne stanowią wyzwanie dla naszych społeczeństw. Jeżeli więc pragniemy pozostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9024

Spis treści
Zamów abonament