Kto odpowiada za dostawę przedmiotu kupionego na aukcji internetowej
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na nabywcę własność rzeczy i wydać mu ją, a kupujący podejmuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedającemu cenę
Transakcje sprzedaży zawierane za pośrednictwem portali aukcyjnych cieszą się ogromną popularnością. W ślad za tym dochodzi do wielu sporów w zakresie odpowiedzialności za towar uszkodzony lub niedostarczony. Brak szczegółowych postanowień w opisie aukcji powoduje, że zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.
Odbiór osobisty
Wygranie aukcji internetowej to de facto zawarcie umowy sprzedaży zdefiniowanej w art. 535 kodeksu cywilnego. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Prawidłowe wykonanie takiej umowy nie nastręcza większych trudności obu stronom, jeśli umawiają się na tzw. odbiór osobisty towaru.
Problem z dostarczeniem
Często jednak, z uwagi na zbyt dużą odległość dzielącą kupującego i sprzedającego, konieczne jest przesłanie zakupionej rzeczy. Powszechna jest przy tym sytuacja, że sprzedający w aukcji, oprócz obszernego opisu sprzedawanej rzeczy, wskazuje sposoby przesłania towaru (np. poczta, kurier, paczkomat itp.) oraz cenę takiej usługi.
Wybór pozostawiony jest kupującemu. Ten nie do końca zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie poniesie, gdy towar o znacznej wartości nie zostanie dostarczony lub gdy okaże się, że w czasie transportu został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta