Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę nie jest łatwe
Osoba prowadząca jednoosobową firmę czasem chce ograniczyć ryzyko, zamieniając ją w spółkę z o.o. lub akcyjną. Wtedy musi wycenić majątek. Jeśli dotychczas nie prowadziła ksiąg rachunkowych, może to być skomplikowane
Od 1 lipca 2011 osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą mogą przekształcić ją w spółkę kapitałową. Wiąże się to z sukcesją uniwersalną, czyli wstąpieniem w ogół praw i obowiązków majątkowych poprzednika.
Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że od sukcesji uniwersalnej przewidziano kilka wyjątków, np. na spółkę z o.o. nie przejdzie ulga z tytułu wyszkolenia uczniów.
Mniejsze ryzyko
Przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową jest nową procedurą. Została ona wprowadzona do kodeksu spółek handlowych w związku z wejściem w życie ustawy z 25 marca 2011 o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 106, poz. 622).
Powstanie spółki kapitałowej nie oznacza, że przedsiębiorcy, którzy przekształcili swoją działalność, nie będą ponosili odpowiedzialności za wcześniejsze zobowiązania firmy. Za wszelkie zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które powstały przed dniem przekształcenia, odpowiedzialność solidarną ponosi spółka i osoba fizyczna, która prowadziła firmę.
Ustawodawca określił termin solidarnej odpowiedzialności na trzy lata, licząc od dnia przekształcenia. Później za stare zobowiązania odpowiada już tylko osoba fizyczna (chyba że wcześniej uległy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta