Ustawa o rachunkowości nie decyduje
Istnieje inna linia orzecznicza, według której datę poniesienia kosztu wyznacza samo ujęcie wydatku w księgach rachunkowych
Nie musi to być księgowanie zakupu jako kosztu w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Przykładem może być prawomocne rozstrzygnięcie WSA w Warszawie z 19 lutego 2010 (III SA/Wa 1553/09).
Sąd w wyniku skargi na interpretację rozpatrywał sprawę spółki, która wypłaciła jednorazowe wynagrodzenie dotychczasowym najemcom lokali sklepowych w zamian za rezygnację z dalszego wykorzystywania lokali oraz przeniesienie praw i obowiązków wynikających z najmu.
Spółka bowiem rozwija sieć sklepów poprzez przejmowanie placówek prowadzonych przez inne firmy w korzystnych lokalizacjach. Za korzystanie z lokali po ich przejęciu za „odstępne” będzie obciążana miesięcznym czynszem na rzecz wynajmującego.
Dla celów rachunkowych koszty „jednorazowego odstępnego” są rozpoznawane w czasie, w okresach miesięcznych, w proporcji do długości okresu najmu, w który spółka wstąpiła na mocy umów.
Podatkowo jednak, zdaniem spółki, wydatek powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo w całości, w dacie poniesienia. Przez poniesienie kosztu należy rozumieć jego ujęcie w księgach na podstawie faktury.
Bez rozliczania w czasie
Sąd przyznał rację spółce i nie podzielił poglądów organów o metodzie kwalifikacji wskazanych jednorazowych wydatków do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta