Faktoring – produkt dla firm stosujących wydłużone terminy płatności
Do najwygodniejszych form finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw należy usługa, która umożliwia zachowanie płynności finansowej oraz zwiększenie skali działalności, przy formalnościach ograniczonych do minimum
Usługa faktoringu polega na wykupie przez instytucję udzielającą finansowania (faktora) niezapłaconych, ale jeszcze niewymagalnych faktur od przedsiębiorstwa (faktoranta). W wyniku transakcji wierzytelność handlowa przedsiębiorstwa, czyli uprawnienie do domagania się zapłaty należności od jego dłużników, przechodzi na faktora. W praktyce oznacza to, że faktor wypłaca środki finansowe w zamian za przekazane mu faktury.
– Faktoring jest popularny głównie w tych branżach, w których odczuwalny jest trend wydłużania terminów płatności, i coraz częściej staje się parametrem, który decyduje o podjęciu lub kontynuacji współpracy z nowymi czy też dotychczasowymi partnerami handlowymi – mówi Ewa Sadłowska-Setnik, kierująca wydziałem produktu i marketingu w departamencie faktoringu i finansowania handlu Banku Millennium.
Przykładem takiej firmy może być firma produkcyjna, która chcąc zwiększyć sprzedaż swoich produktów, musi swoim odbiorcom zaoferować atrakcyjne warunki płatności, których oczekują. Aby móc to zrobić i nie mieć problemów z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań, powinna skorzystać z dodatkowego finansowania, np. w postaci faktoringu.
– Z faktoringu chętnie korzystają również firmy startujące w różnych przetargach, gdzie obecnie jednym z ważniejszych kryteriów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta