Wirtualne rozstanie z podwładnym tylko z e-podpisem
Umowę o pracę można wypowiedzieć przez Internet. Takie zwolnienie bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego będzie skuteczne, ale wadliwe
Czy umowę o pracę wolno zawrzeć za pomocą mejla albo czy można zwolnić za pośrednictwem portalu społecznościowego? A co z aktami osobowymi zatrudnionych? Czy jest zielone światło na to, by miały elektroniczny charakter? Zobaczmy, czy w przepisach prawa pracy jest miejsce na Internet.
Bez parafy ani rusz
Zacznijmy od tego, czy umowę o pracę można zawrzeć mejlowo. Wyobraźmy sobie taką sytuację: firma z siedzibą w Warszawie zatrudnia na stanowisku redaktora osobę z Krakowa. Będzie ona pracowała w domu w formie telepracy. Szef uznał, że nie ma potrzeby, by na podpisanie umowy przyjeżdżała do Warszawy, bo wszelkie formalności zostaną załatwione drogą mejlową. Czy zaprezentowana koncepcja jest słuszna?
Oświadczenie woli można złożyć w każdej formie (także elektronicznej) i przez każde zachowanie, które w dostateczny sposób ujawnia wolę danej osoby. Tak stanowi art. 60 kodeksu cywilnego. Jednak art. 78 § 2 k.c. dodaje, że przy umowach wirtualnych forma pisemna jest zachowana tylko wtedy, gdy oświadczenie o podjęciu lub zakończeniu współpracy jest w odpowiedni sposób podpisane.
Nie chodzi tu o zwykłą parafę, ale o bezpieczny podpis elektroniczny. To samo potwierdza ustawa z 18 września 2001 o podpisie elektronicznym (DzU z 2001 r. nr 130, poz. 1450 ze zm.). Stanowi, że tylko dzięki bezpiecznemu podpisowi elektronicznemu oświadczenia woli składane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta