Plany dużych inwestycji w nowe bloki w polskich elektrowniach
Eksperci szacują niezbędne wydatki na nowe bloki w polskich elektrowniach na 50 mld euro do 2020 roku
Znaczna część bloków działających w polskich elektrowniach ma 30 i więcej lat. W ostatnim dziesięcioleciu oddano do użytku tylko dwa duże bloki opalane węglem: w Pątnowie i Łagiszy. Blok w Bełchatowie o mocy 858 MW zacznie normalnie pracować dopiero we wrześniu i zostanie zsynchronizowany z siecią (miał być uruchomiony w drugim kwartale). Na kolejne nowe duże bloki opalane węglem trzeba poczekać jeszcze pięć lat. Wcześniej powstaną elektrownie gazowe, kolejne farmy wiatrowe i biogazownie.
Wszystkie firmy działające na rynku produkcji energii, zarówno grupy będące pod kontrolą Skarbu Państwa, jak i należące do zagranicznych koncernów, planują nowe inwestycje. Muszą bowiem rozszerzyć działalność i produkować energię nie tylko z węgla, ale też z gazu i odnawialnych źródeł. Tylko w ten sposób sprostają wyzwaniom unijnego pakietu klimatycznego, który wchodzi w życie w 2013 r. Zakłada on znaczące ograniczenie emisji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta