Prawicowy zakon, loża lewicowa
Jaki wpływ na polską politykę mają sekretne kluby, bractwa, ruchy i stowarzyszenia? Okazuje się, że niemały
Wiktor Ferfecki
– Nie odżegnujemy się od polityki. Chcemy stworzyć liczący się w Polsce ruch, który będzie zapleczem dla partii politycznych – oświadcza Krzysztof Wąsowski, członek bractwa Rycerze Jana Pawła II, były współprzewodniczący komisji majątkowej przyznającej Kościołowi rekompensaty za grunty utracone w PRL.
Zakon ma ambicje wpływania na życie polityczne w Polsce. Wśród jego rycerzy jest też Arkadiusz Urban, były burmistrz warszawskiej Pragi. Nie ma w nim jeszcze parlamentarzystów, ale to się może zmienić po wyborach. – Wśród braci jest kilku kandydatów do Sejmu i Senatu – zaznacza Wąsowski.
Rycerze Jana Pawła II to najnowszy katolicki świecki zakon. Skupia tylko mężczyzn. Jego członkowie noszą czarne szaty z żółtym oblamowaniem i naszytym na piersiach herbem papieskim Jana Pawła II. Zwracają się do siebie „czcigodny bracie".
Takich bractw, stowarzyszeń i klubów w polskiej polityce jest więcej. Wiele z nich niechętnie przyjmuje nowe osoby, roztacza wokół siebie atmosferę tajności, członków zaś klasyfikuje według stopnia wtajemniczenia. A ich wpływ na najważniejsze sprawy państwa jest często równie zagadkowy jak one same.
Peleryny i kapelusze z frędzlami
Rycerze Jana Pawła II oficjalnie rozpoczęli działalność 1 maja 2011 r., czyli w dniu beatyfikacji polskiego papieża. Wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta