Kiedy potrącamy koszty remontów, odstępnego i inne pośrednie
Przedsiębiorcy mają problemy z podatkowym ujęciem wydatków rozliczanych w księgach jako koszty w czasie
W orzecznictwie sądowym nie wykształciła się dotąd jednolita interpretacja daty poniesienia kosztu pośredniego. Niektóre sądy uznają, że jest to dzień ujęcia wydatku jako kosztu rachunkowego na koncie wynikowym, inne stwierdzają, że wystarczy samo ujęcie zakupu w księgach rachunkowych.
Problem dotyczy takich kosztów pośrednich, jak koszty remontów, w przypadku których nie można określić, jakiego okresu wydatek ten dotyczy, albo koszty finansowania zewnętrznego aktywowane w cenie nabycia/koszcie wytworzenia towarów/produktów (przez firmy stosujące art. 28 ust. 4 ustawy o rachunkowości) >patrz ramka.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia.
Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Stosownie do art. 15 ust. 4e ustawy o CIT za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta