Nowe zasady zarządzania ryzykiem i płynnością finansową
Dyrektywa UE ma zdyscyplinować i poddać daleko idącej regulacji alternatywne fundusze inwestycyjne
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została ogłoszona 1 lipca 2011 dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z 8 czerwca 2011 w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI), ang. The Alternative Investment Fund Managers Directive.
Kryzysowe źródło
Dyrektywa ma swoje źródło w kryzysie 2008 r., za który odpowiedzialnością obarczane były między innymi alternatywne fundusze inwestycyjne. W odpowiedzi Unia Europejska postanowiła branżę zdyscyplinować i poddać daleko idącej regulacji.
Postulowano, między innymi, wprowadzenie nadzoru nad ZAFI (w tym funduszami hedgingowymi) jako podmiotami, które odpowiadają za zarządzanie znaczną kwotą aktywów pochodzących od inwestorów, dokonując na rynkach instrumentów finansowych transakcji o istotnej wartości.
Dyrektywę ZAFI uchwalono z obawy, że działalność ZAFI może przyczyniać się do rozprzestrzeniania lub zwiększania ryzyka w obrębie systemu finansowego.
Instytucjonalni inwestorzy
Dyrektywa ma charakter ramowy. Jej celem jest
∑ ustanowienie regulacji zapobiegających ewentualnym zagrożeniom mogącym się pojawić w wyniku działalności ZAFI oraz
∑ wprowadzenie skutecznego systemu monitorowania takich zagrożeń.
Projekt wprowadzania takich regulacji spotkał się początkowo z oporem branży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta