Ewidencja niepełnosprawnej części załogi jest w tym roku łatwiejsza
Nie ma już wątpliwości, że decyduje data przedłożenia pracodawcy orzeczenia o inwalidztwie. Zwykle od niej zwiększamy stan zatrudnionych niepełnosprawnych, ale czasem można to robić również wstecz
Firmy, które zatrudniają zbyt mało osób z orzeczoną niepełnosprawnością, mają obowiązek regulować z tego tytułu wpłaty na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zbyt mało to mniej niż limit ustawowy, określony na poziomie 6 proc. (z wyjątkami, gdy wynosi on 2 proc.; dotyczy m.in. uczelni i szkół).
Zakłady pracy, które osiągają podane wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, nie muszą dokonywać tych wpłat.
Zarówno jednak pierwsi, jak i drudzy muszą systematycznie sprawdzać stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych w swoich zakładach i informować o nim PFRON. Ponadto znajomość tych zasad jest konieczna z uwagi na to, że większość uprawnień pracowniczych wynikających z niepełnosprawności przysługuje niepełnosprawnym od dnia wliczenia ich do stanu zatrudnienia tych osób.
Obowiązujące od początku 2011 r. zmiany w zakresie liczenia niepełnosprawnej kadry nadal jednak przysparzają kłopotów pracodawcom. Chodzi o wprowadzenie nowego przepisu – art. 2a – do ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa o rehabilitacji).
Powodem zmiany była stosowana wcześniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta