Kto może świadczyć usługi zwolnione
Opieka medyczna nie jest obciążona podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem że jest wykonywana przez podmiot leczniczy lub przedstwicieli zawodów medycznych i paramedycznych
Do 30 czerwca 2011 przepisy ustawy o VAT, formułując zakres podmiotowy zwolnienia, mówiły o „zakładach opieki zdrowotnej” (dalej ZOZ), co rodziło wiele wątpliwości praktycznych. Wynikały one głównie ze sposobu powstawania ZOZ. Z jednej strony występował organ założycielski, którym mogła być również spółka kapitałowa czy też osobowa, a z drugiej utworzony ZOZ.
Przepisy jednak, poza tymi odnoszącymi się do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (tzw. SP ZOZ), nie przyznawały wyraźnie odrębnej podmiotowości prawnej ZOZ.
W konsekwencji, w wielu wypadkach funkcjonowały one „w ramach” organu założycielskiego, który sam w sobie ZOZ jednak nie był, co zdaniem niektórych ekspertów mogło rodzić niebezpieczeństwo podważania prawa do zwolnienia z uwagi na niespełnienie przesłanki podmiotowej.
Podmioty lecznicze w miejsce ZOZ
Od 1 lipca 2011, w związku z uchyleniem ustawy z 31 sierpnia 1991 o ZOZ i wprowadzeniem ustawy z 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej, wątpliwości co do spełnienia kryteriów podmiotowych powinny być mniejsze.
Ustawodawca zerwał bowiem z konstrukcją prawną organu założycielskiego, stwierdzając za to w art. 4 ust. 1, że podmiotami leczniczymi są:
1) przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z
2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta