Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Docieplenie budynku firmy może wymagać pozwolenia na budowę

19 września 2011 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dabrowska

Ocieplony obiekt zużywa mniej energii, dzięki temu jest tańszy w utrzymaniu i eksploatacji. Jednak przedsiębiorca zanim rozpocznie prace remontowe, musi najpierw załatwić szereg formalności

Rodzaj tych formalności zależy od wysokości budynku. Jeżeli roboty dotyczą budynków, których wysokość nie przekracza 12 m, wystarczy zgłoszenie. W przypadku wyższych obiektów niezbędne jest już pozwolenie na budowę. Mówi o tym art. 29 ust. 2 pkt 4 prawa budowlanego.

Zgłoszenie prac

Zgłoszenie jest prostszą od pozwolenia na budowę formą załatwiania formalności. Wystarczy złożyć wniosek do starosty oraz oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do dysponowania gruntem (prawo własności lub użytkowanie wieczyste).

We wniosku koniecznie trzeba przedstawić metodę przeprowadzania prac dociepleniowych. Natomiast szkice i rysunki nie są w tym wypadku potrzebne. Następnie trzeba poczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie starosta nie złoży sprzeciwu, przedsiębiorca może rozpoczynać pracę. Oznacza to bowiem, że starosta udzielił tzw. milczącej zgody.

Starosta ma prawo zgłosić sprzeciw do naszego zgłoszenia i zobowiązać do uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli przedsiębiorca uważa, że urząd nie miał racji, może odwołać się do wojewody.

Wysokie budynki tylko z pozwoleniem

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest już takie proste. Starosta przeprowadza postępowanie administracyjne, a liczba wymaganych dokumentów jest już dość spora.

Co składa się w

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9034

Spis treści
Zamów abonament