Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pewny etat dla niemal każdej kobiety w ciąży

19 września 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Rola

Ciężarna zaangażowana na umowę o pracę nie musi obawiać się utraty posady. Ale nie jest to ochrona bezwzględna

Art. 177 k.p. określa sytuację pracownic w ciąży. Co do zasady zakazane jest wypowiadanie im umowy o pracę, stosowanie wypowiedzenia zmieniającego i rozwiązywanie angażu z przyczyn niezawinionych przez zatrudnioną.

Jeżeli natomiast z ciężarną zawarto angaż na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający miesiąc, gdy uległby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa taka umowa przedłuża się do dnia porodu (art. 177 § 3 k.p.).

Strony nie muszą przy tym składać jakichkolwiek oświadczeń, w szczególności nie musi tego robić pracodawca (wyrok Sądu Najwyższego z 23 grudnia 1963, III PR 67/63).

Pracujące ciężarne podlegają szczególnej ochronie także w razie tzw. zwolnień grupowych. Nie jest bowiem możliwe zwolnienie kobiety w tym stanie lub w czasie urlopu macierzyńskiego (art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9034

Spis treści
Zamów abonament