Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy powstanie polska Dolina Krzemowa?

19 września 2011 | Ekonomia | Maciej Witucki
źródło: Fotorzepa

Innowacyjni przedsiębiorcy nie liczą na to, że państwo będzie ich wyręczało w walce o konkurencyjność. Wystarczy, że nie będzie im mnożyć trudności

Pod względem innowacyjności i liczby zarejestrowanych patentów Polska zajmuje w Europie szóste od końca miejsce. Z kolei według badania Innovation Union Scoreboard zaniżamy europejską średnią innowacyjności.

Jak możemy to zmienić? Na to oraz inne pytania dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego szukać odpowiedzi będą uczestnicy konferencji "The European Intersectoral Summit on Research and Innovation", która odbędzie się 26 i 27 września w Krakowie.

Dużo do nadrobienia

Pod względem innowacyjności Polska powoli nadrabia dystans do pozostałych państw europejskich. Pytanie tylko, czy gdy kiedyś go zniwelujemy w stosunku do reszty państw europejskich, będziemy mogli powiedzieć o naszej gospodarce, że jest naprawdę innowacyjna.

Bo w tej kwestii cała Europa jest daleko za USA.

Z 300 korporacji o wysokim wskaźniku wydatków na badania i rozwój 130 znajduje się w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy w Europie – ok. 90. Niby nie wygląda to tak źle, jednak w ostatnich 50 latach Europa dodała do listy 300 tylko dwie firmy! Pozostałych 88 korporacji to spółki nie z nowego sektora technologii informacyjnych, lecz przedstawiciele starszych gałęzi przemysłu. Pewnie to dlatego Google czy Facebook nie narodziły się na naszym kontynencie.

Warto zauważyć, że problemem nie jest sam dostęp do zaawansowanych technologii. Wiele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9034

Spis treści
Zamów abonament