Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik odpowie za niepobrane zaliczki na podatek dochodowy

19 września 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Przedsiębiorcy wypłacający wynagrodzenia i inne należności zatrudnianym przez siebie pracownikom zobowiązani są do potrącania należnych od nich danin. Przepisy przewidują sankcje za uchylanie się od tych powinności

Problemu nie ma, gdy płatnik wie, od jakich należności i ile podatku ma potrącić np. od comiesięcznej pensji. Są jednak przypadki, kiedy takiej pewności już nie ma. Dotyczy to np. różnego rodzaju nieodpłatnych świadczeń.

Jak ustalić ich wartość i wyliczyć od nich należny podatek – to częste pytanie, jakie stawiają sobie właściciele firm wynagradzający swoich podwładnych. Lepiej jednak, aby znaleźli wyjaśnienie tych wątpliwości.

W przeciwnym razie, gdy nie pobiorą zaliczki na podatek lub nawet pobiorą ją, ale w za niskiej wysokości, poniosą odpowiedzialność. To dlatego że przepisy zobowiązują ich, jako płatników, do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Mówi o tym art. 30 ordynacji podatkowej (dalej op).

Zgodnie z nim płatnik (jest nim osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej), który nie wykonał nałożonych na niego przez przepisy obowiązków, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony. Odpowiedzialność tę ponosi całym swoim majątkiem.

Najpierw ustalenia

Aby jednak móc dochodzić należności od płatnika, organ podatkowy (urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej) musi wydać decyzję o jego odpowiedzialności. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 marca 2010 (VIII...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9034

Spis treści
Zamów abonament