Jak firma może uwierzytelnić dokument w postępowaniu sądowym
Poświadczanie przez profesjonalnych pełnomocników, czyli np. radców prawnych, adwokatów czy rzeczników patentowych, kopii za zgodność z oryginałem ułatwia przedsiębiorcom dochodzenie swoich praw w sądzie
Od 1 stycznia 2010 na podstawie ustawy z 23 października 2009 o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów (DzU nr 216, poz. 1676) reprezentujący stronę radcowie prawni i inni pełnomocnicy profesjonalni (adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi oraz radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa) mają uprawnienie do poświadczania kopii dokumentów za zgodność z oryginałem w postępowaniu cywilnym, administracyjnym, sądowoadministracyjnym i podatkowym.
Celem regulacji było przede wszystkim odformalizowanie wymienionych postępowań poprzez racjonalizację istniejącego obowiązku dołączania do akt sprawy dokumentów, na które strona się powoływała w oryginale lub notarialnie poświadczonym odpisie. Wcześniej profesjonalni pełnomocnicy stron nie mieli uprawnień do poświadczania za zgodność z oryginałem dokumentów, z wyjątkiem własnego pełnomocnictwa i określonych dokumentów w postępowaniu nakazowym.
Z tego względu na przykład pełnomocnik substytucyjny nie mógł poświadczyć pełnomocnictwa podstawowego, a poświadczanie za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających umocowanie osób udzielających pełnomocnictwa do występowania w imieniu strony budziło wątpliwości.
Wymóg dołączania do akt sprawy oryginałów dokumentów znacznie utrudniał przedsiębiorcom dochodzenie swoich praw w sądzie z uwagi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta