Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciwko szefowi zatrudniony wystąpi anonimowo

19 września 2011 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

Podczas kontroli prowadzonej w firmie przez inspekcję pracy podwładny pozwoli sobie na większą swobodę w krytykowaniu przełożonego. Dlatego że może zeznawać i jego personalia nie zostaną ujawnione

Świadkowie zeznający w sprawach z prawa pracy to zazwyczaj byli lub obecni pracownicy firmy. Ci pierwsi raczej nie mają żadnych problemów z przekazaniem swojej wiedzy o sporze. Inaczej jest z aktualnymi podwładnymi.

Najczęściej starają się wypowiadać w taki sposób, aby nie narazić się pracodawcy. Gdy padają pytania wymagające krytycznej odpowiedzi wobec niego, zwykle zasłaniają się brakiem pamięci. Zachowanie posady to zdecydowany priorytet.

Nawet składanie fałszywych zeznań (zgodnie z art. 233 § 1 kodeksu karnego to również zachowanie polegające na zatajeniu prawdy) zagrożone trzyletnią karą więzienia nie robi na świadkach większego wrażenia.

Do składania zeznań najczęściej dochodzi przed sądem pracy lub organami ścigania. O udzielenie informacji może też poprosić inspektor pracy prowadzący kontrolę w firmie.

W toku tego postępowania ma prawo wymagać od podmiotu kontrolowanego oraz od wszystkich pracowników lub osób, które są lub były zatrudnione albo które wykonują lub wykonywały pracę na jego rzecz na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9034

Spis treści
Zamów abonament