Kiedy przedsiębiorca może legalnie sprzedawać trunki w hurtowni
Zezwolenia na obrót hurtowy napojami o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu wydaje minister właściwy do spraw gospodarki, a tymi, które mają mniej niż 18 proc. alkoholu – marszałek województwa
Obrót wyrobami alkoholowymi, zarówno hurtowy jak i detaliczny, może być kuszącą perspektywą. Wartość samego rynku spirytusowego w Polsce to 13,6 mld zł. Nic więc dziwnego, że wiele podmiotów chce uczestniczyć w podziale tego tortu.
Ustawodawca stanął na stanowisku, że alkohol należy traktować jako towar w pewnym sensie specjalny (ze względu na jego znaczenie społeczne oraz aspekt możliwej przestępczości – przemyt). Dlatego postanowił włączyć obrót alkoholem w obszar działalności gospodarczej reglamentowanej.
Stosowne przepisy są w ustawie z 26 października 1982 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dziś piszemy o zasadach hurtowego obrotu alkoholem, jutro – o sprzedaży detalicznej tego towaru.
Najpierw zgoda
Obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi wymaga uprzedniego uzyskania zezwolenia. Kryterium decydującym o tym, kto wydaje dane pozwolenie, jest zawartość alkoholu w napojach alkoholowych oraz posiadanie przez przedsiębiorcę siedziby na terenie województwa objętego właściwością miejscową (terytorialną) danego marszałka województwa.
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym minister właściwy do spraw gospodarki wydaje zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu. Z kolei zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości do 18 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta