Kandydat do pracy może kłamać
Podczas rekrutacji, gdy padają niewygodne pytania, starający się mogą oszukiwać lub podawać nieprawdziwe dane. Jest to dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami
Szukanie pracy wiąże się z uczestniczeniem w rozmowach kwalifikacyjnych, podczas których przyszły szef (lub specjalna firma rekrutacyjna) ocenia przydatność zawodową kandydata.
Często wtedy padają niewygodne pytania, np. o ciążę, karalność, status majątkowy czy nawet podatność na choroby. Bojąc się stracić szanse na zatrudnienie, przyszli pracownicy kluczą lub wręcz kłamią.
Czy takie zachowanie jest prawnie dozwolone? Czy kandydaci lub pracownicy muszą liczyć się z konsekwencjami takiego łgarstwa?
Granice przesłuchania
Zacząć jednak należy od rozróżnienia pytań, które w świetle przepisów są prawnie dopuszczalne, oraz tych, których zadawanie przez przyszłych szefów jest nieuprawnione.
Zakres dopuszczalnych informacji, których może żądać pracodawca od kandydata na pracownika, określa art. 221 § 1 k.p. Są to: imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta