Co robić, gdy w spółdzielni jest źle
Niezadowoleni z pracy zarządu spółdzielni sąsiedzi spotykają się pod blokiem i narzekają: na brak remontów, na zbyt kosztowne inwestycje w zieleń, że nie wiedzą, na jakiej podstawie zapadła taka czy inna decyzja. Co powinni zrobić, aby rozwiać swoje wątpliwości?
Rz: Gdzie mają się zgłosić po informacje spółdzielcy, zakładając, że na co dzień nie uczestniczą aktywnie w spółdzielczym życiu?
Paweł Puch, prawnik portalu OFERTY.NET: Najpierw chciałem zwrócić uwagę, że każdy spółdzielca powinien mieć w domu statut swojej spółdzielni i w nim szukać odpowiedzi na dręczące go pytania. Prawo spółdzielcze dużą część spraw pozostawia bowiem do uregulowania w statucie. W różnych spółdzielniach można się zatem spotkać z różnymi uregulowaniami i niejednokrotnie tylko statut spółdzielni będzie udzielał precyzyjnej odpowiedzi.
Jakie informacje musi udostępnić członkom zarząd spółdzielni? Czy zwykły członek spółdzielni może zajrzeć do dokumentów przetargowych np. dot. wymiany kaloryferów w blokach, czy to już łamanie tajemnicy handlowej?
Członek spółdzielni ma prawo otrzymać odpis statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.
Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta