Archipelag Kaukaz
Trzeba pamiętać, że nie zawsze, jak nie wiadomo, oco chodzi -- chodzi o pieniądze (za ropę)
Archipelag Kaukaz
Wojciech Górecki
Na styku Europy i Azji, między morzami Czarnym i Kaspijskim, rozciąga się Kaukaz -- gigantyczny górski łańcuch, który dał nazwę całemu regionowi. Niedostępna, skalista kraina od zarania dziejów pobudzała ludzką wyobraźnię; według greckiej mitologii to do kaukaskich turni Zeus kazał przykuć Prometeusza, kaukaska Kolchida była celem wyprawy Jazona po "złote runo", tutejsze doliny zaś zamieszkiwały Amazonki -- wojownicze kobiety, które obcinały sobie prawą pierś, aby łatwiej naciągać cięciwę łuku.
Przez Kaukaz przebiegały najważniejsze szlaki handlowe starożytnego świata, na czele z Jedwabnym Szlakiem, łączącym Chiny z Europą Zachodnią. Podbita ostatecznie przez Rosjan w połowie ubiegłego stulecia ziemia, kolonizowana była przez Greków i Rzymian, pustoszona przez Scytów, najeżdżana przez Chazarów, Mongołów, Persów i Turków; żadnemu jednak z najeźdźców nie udało się do końca ujarzmić i zniewolić kaukaskich narodów -- te kryły się w wysokogórskich aułach, skąd można było nękać wroga niespodziewanymi atakami.
W Związku Radzieckim Kaukaz kojarzył się przede wszystkim z wymarzonym miejscem letniego i zimowego wypoczynku. Pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta