Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naukowy przesąd

05 października 1996 | Nauka i Technika | KK

Koniec pewnego paradygmatu

Naukowy przesąd

Chaos, skrajna niestabilność, nieprzewidywalność -- to określenia nie tylko ze świata polityki, ostatnimi laty zagościły one na stałe również w świecie nauki. Kołatały do niego nieśmiało na początku naszego XX stulecia, ale teraz, pod koniec wieku, urosły w siłę do tego stopnia, że zmieniają naukowy paradygmat.

Świat uładzony

Przez ostatnie dwa stulecia w nauce obowiązywał paradygmat determinizmu, zresztą aktywnie propagowany poprzez nauczanie w szkołach. Jako jeden zpierwszych, i bodaj najlepiej i najpełniej wyraził go markiz Pierre Simon de Laplace, francuski matematyk, fizyk i astronom (1749--1827) . Mianowicie twierdził on, że gdyby jakiś superinteligentny rozum poznał w jednym porywie wszystkie siły działające w naturze i odpowiednie do tych sił położenie ciał, i gdyby potrafił poddać te dane analizie -- okazałoby się, że ruchy wszystkich ciał, od najmniejszych do największych, od atomów do planet można ująć wedle jednej formuły.

Dla takiego rozumu nic nie byłoby niepewne, zarówno przeszłość jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 878

Zamów abonament