Postępowanie upominawcze przed sądem
Jak ściągnąć należności z Niemiec
Postępowanie upominawcze przed sądem
Zbigniew Michałowski
Dłużnik ma prawo złożyć odwołanie (Widerspruch) od sądowego nakazu zapłaty, jeśli uważa, że roszczenie, lub jego część, jest bezzasadne albo nie minął jeszcze termin płatności. Dłużnik może się też odwołać, jeśli jego zdaniem nie było potrzeby występowania do sądu. Odwołanie można wnieść nawet po upływie ustawowych dwóch tygodni od daty doręczenia nakazu, jeśli nie został jeszcze wydany nakaz egzekucji (Vollstreckungsbescheid) .
Jeśli dłużnik nie dał wierzycielowi powodu do wystąpienia z wnioskiem o sądowy nakaz zapłaty i po złożeniu odwołania już na pierwszej rozprawie natychmiast uznał roszczenia, koszty całego postępowania ponosi wnioskodawca, czyli wierzyciel. Wniosek o sądowy nakaz zapłaty będzie uznany za bezzasadny, jeśli wierzyciel np. nie wyznaczył terminu płatności albo nie potrafi udokumentować, że upomnienie z terminem płatności zostało doręczone dłużnikowi. Ponieważ dłużnik musi uzasadnić swoje odwołanie dopiero po przekazaniu sprawy do właściwego sądu, trzeba być absolutnie pewnym, że te warunki są spełnione, inaczej wierzyciel ponosi ryzyko obciążenia wszystkimi kosztami postępowania upominawczego, procesu, a nawet kosztów adwokackich poniesionych przez dłużnika.
Forma odwołania
Tu wymagania nie są tak ostre jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta