Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

05 października 1996 | Plus Minus | WD

Informacje

Przedstawiamy dziś fragment książki Wilhelma Dichtera "Koń Pana Boga", która ukaże się wkrótce nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak. Jest to niezwykły debiut -- autor zaczął pisać zbliżając się do sześćdziesiątki i osiągnął znakomity rezultat literacki. Wilhelm Dichter urodził się w 1935 roku w Borysławiu, gdzie przeżył wojnę. Pod koniec 1944 roku przyjechał do Polski, ukończył Politechnikę Warszawską, na której następnie doktoryzował się i pracował przez trzynaście lat. W 1968 roku wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Jest dziś cenionym specjalistą w zakresie informatyki, zajmuje się komputerową obróbką obrazów w firmie Linotype-Hell. Mieszka w pobliżu Bostonu. Proza Dichtera, sięgająca do czasów hitlerowskiej Zagłady i stalinowskiego Wielkiego Strachu, jest niezwykle oszczędna, uwrażliwiona na szczegół, a przy tym całkowicie pozbawiona emocjonalnych komentarzy czy moralizowania. Odtwarza i utrwala obraz bezpowrotnie minionego świata widzianego oczami dziecka. (Red. )

Na ulicy Stalina

Wilhelm Dichter

Nusia poszła do Borysławia szukać Kopcia. Ponieważ jej ubranie zgniło w studni, włożyła na siebie sukienkę matki.

Zostaliśmy sami w sadzie. Po wczorajszej burzy, znad trawy unosiła się para. Szare renety spadały z drzew. Wystarczyło wyciągnąć rękę, aby znaleźć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 878

Zamów abonament