Lustro pokoleń
Staranie się o doskonałość wymaga wysiłku
Lustro pokoleń
Jerzy Mikułowski-Pomorski
Przez ostatnie lata nie uprawiałem badań jako socjolog kultury: zajmowałem się administrowaniem szkołą wyższą. Zdaję sobie sprawę, że zbiorowość młodzieży, zktórą się stykałem i stykam, nie jest dla całej młodzieży polskiej lat 90. reprezentatywna. Wypada mi więc -- pozbawionemu wyników badawczych i skazanemu na kontakt z pewną, być może nadającą ton dzisiejszej młodzieży studenckiej, szczególną jednak grupą studentów ekonomii -- zastrzec się, że moje opinie może obarczać błąd. Czytelnik oceni, czy mimo to warto je było przekazać szerszej publiczności.
Już samo określenie "spór pokoleń" jest pewną konwencją. Usprawiedliwia jego użycie fakt, że ilekroć mówiono w kilku ostatnich dziesięcioleciach o młodzieży, zawsze taki konflikt implikowano: tyle że, cóż, zwykle nie udawało się jego istnienia dowieść. Mimo takich bowiem wywoławczych tytułów, prowadzone w drugiej połowie lat 50. , a następnie w latach 60. i 70. dyskusje i analiza materiałów badawczych dowodziły, że mieliśmy do czynienia z konfliktami pozornymi.
Pamiętam, jak około roku 1966 w dyskusji z wybitnymi postaciami krakowskiej humanistyki, profesorami Kazimierzem Wyką i Mieczysławem Porębskim, wypadło mi, młodemu socjologowi, odpowiadać na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta