Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magia znaków

05 października 1996 | Plus Minus | MM

Malując pejzaż częściej sięgajcie po rozum niż pędzel -- mawiał Wang-Wei

Magia znaków

Monika Małkowska

Czy pismo można uważać za jedną z dziedzin sztuk plastycznych? Ludzie Wschodu nie mają co do tego wątpliwości. Także niektórzy artyści europejscy i amerykańscy wysoko cenią sztukę kaligrafii. Nie chodzi, oczywiście, o umiejętność ręcznego kreślenia liter elegancką kursywą, lecz o pismo, będące plastyczną interpretacją idei, emocji i zdarzeń.

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele współczesna sztuka zawdzięcza tradycji wschodniej, gdzie kaligrafia uważana jest za najwyższą ze sztuk. W Chinach i Japonii do dziś panuje tam przekonanie, że doskonały znak pisarski, wyobrażający przedmiot lub zjawisko, daje autorowi nad nim władzę, będąc zarazem świadectwem wewnętrznej sublimacji artysty.

Alfabetyczna rewolucja

Zanim człowiek wynalazł pismo, komunikował się z innymi za pomocą obrazów. A choć w neolicie malarstwo osiągnęło imponującą dojrzałość, prawdziwie doniosłym intelektualnym odkryciem było przetworzenie form figuralnych, antropomorficznych w znaki, które zapoczątkowały ideę pisma. Mniej więcej 4 tysiące lat p. n. e. , równocześnie w różnych kulturach, na terenach Europy Zachodniej, Afryki i Azji Środkowej (Chiny, Chaldea, Egipt i Indie) dokonała się największa rewolucja w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 878

Zamów abonament