Polacy jako zagrożenie
Polacy jako zagrożenie
Osiem lat temu kilku chłopców bawiąc się na zalesionym wzgórzu Kuropaty pod Mińskiem wykopało najpierw skórzany but, kalosz, filiżankę z napisem na dnie "Made in Poland", a potem 23 przestrzelone czaszki. Tak zaczęło się odkrywanie masowych grobów, w których do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej NKWD dokonywało rozstrzeliwań. Jewgienij Gorelik, białoruski dziennikarz, podjął się opisania polskiego wątku dramatu, kończącego się nad dołami śmierci w Kuropatach i w innych miejscach. Jego książka zawiera relacje ludzi mieszkających w pobliżu Kuropat, rodzin ofiar, byłych dozorców i strażników NKWD, dokumenty NKWD, zestawienia nazwisk represjonowanych.
Wśród ofiar spoczywających w Kuropatach znajdują się Polacy -- obywatele sowieckiej Białorusi. Granica ryska pozostawiła poza Rzeczpospolitą liczną społeczność polską. Druga grupa represjonowanych Polaków to aresztowani na kresach po 17 września 1939 r. Represjonowano też Białorusinów -- obywateli polskich, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, spodziewając się trafić do sowieckiego raju.
Podstawą do prześladowań było zarządzenie szefa NKWD, Jeżowa, z lipca 1937 r. "O operacji represjonowania kułaków, kryminalistów i innych antyradzieckich elementów",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta