Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowne spekulacje gospodarstw domowych

10 listopada 2011 | Moje Pieniądze | Grzegorz Siemionczyk
Struktura nowych kredytów hipotecznych zaciąganych w naszych bankach w ostatnich latach znacząco się zmieniła.  Przestały dominować kredyty we frankach szwajcarskich. Najczęściej Polacy pożyczają teraz w złotych.
źródło: Rzeczpospolita
Struktura nowych kredytów hipotecznych zaciąganych w naszych bankach w ostatnich latach znacząco się zmieniła. Przestały dominować kredyty we frankach szwajcarskich. Najczęściej Polacy pożyczają teraz w złotych.

To, że kredyty w walutach obcych są bardzo ryzykowne, potwierdziło się w czasie ostatniego kryzysu. Dlatego międzynarodowe instytucje finansowe próbują ograniczyć ich popularność w Europie Środkowo-Wschodniej

W pierwszych trzech kwartałach 2011 r. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) w krajach dawnego bloku komunistycznego udzielił w lokalnych walutach kredytów o wartości równoważnej 979 mln euro. To o 10 proc. więcej niż w całym 2010 r. i o 73 proc. więcej niż przed dwoma laty – podała niedawno londyńska instytucja.

EBOiR, który uczestniczy w finansowaniu rozmaitych projektów inwestycyjnych w krajach postkomunistycznych, zaczął wyraźnie zwiększać akcję kredytową w lokalnych jednostkach płatniczych dopiero w 2010 r., choć pierwszych takich pożyczek udzielił w połowie lat 90. To element prowadzonej przez tę instytucję kampanii na rzecz ograniczenia zależności kredytobiorców z tego regionu od pożyczek nominowanych w zagranicznych walutach.

90 proc. pożyczek udzielonych w połowie 2008 r. na Łotwie było nominowanych w innych walutach niż łat

Efekty kampanii są widoczne także w Polsce. Przykładowo, w ostatnich dniach EBOiR powiadomił, że pożyczy Bankowi Polskiej Spółdzielczości równowartość 25 mln euro, z czego co najmniej 80 proc. w złotych na sfinansowanie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników.

Skutek integracji z rynkami zachodnimi

O tym, że zobowiązania firm, gospodarstw domowych i budżetu państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9078

Wydanie: 9078

Spis treści
Zamów abonament