Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie należy czekać z odwołaniem od e-maila z wypowiedzeniem

10 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Maciej Kurek

Wymówienie umowy o pracę za pośrednictwem poczty elektronicznej jest wadliwe, gdy szef nie użył bezpiecznego podpisu elektronicznego. Mimo to od dnia otrzymania wiadomości biegnie termin na skierowanie sprawy do sądu prac

Gdy pracodawca podejmuje decyzję o rozstaniu się z pracownikiem, musi pamiętać o zachowaniu właściwej formy prawnej. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie.

Sytuacja wygląda analogicznie, gdy zakończenie stosunku pracy następuje przez jego rozwiązanie bez zachowania okresu wypowiedzenia. W praktyce oznacza to konieczność złożenia wypowiedzenia w formie pisemnej w rozumieniu art. 78 § 1 kodeksu cywilnego.

Potwierdza to obowiązujące w tym zakresie orzecznictwo, w tym wyrok Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2009 (I PK 72/09).

Zgodnie z przytoczonym przepisem do zachowania formy pisemnej czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (w tym oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9078

Wydanie: 9078

Spis treści
Zamów abonament