Udzielenie wieczystej licencji na oprogramowanie jest dopuszczalne
Niestabilność praw licencyjnych oznaczałaby wyłączenie Polski z globalnego systemu gospodarki informacją. A tego chyba nie chcemy
Zajmując się od 15 lat doradztwem prawnym związanym z technologią informacji, oprogramowaniem i komputerami, od czasu do czasu spotykam rozbieżności pomiędzy prawnikami w ocenie możliwości udzielenia trwałej (niepodlegającej wypowiedzeniu) licencji na okres dłuższy niż pięć lat.
Jest pytanie
Sprawa wydawać by się mogła oczywista, bo art. 66 i 68 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oddają wprost decyzję o długości i warunkach licencji stronom umowy licencyjnej. Rozumieć więc należy, że strony mogą postanowić, że licencja nie podlega wypowiedzeniu.
Niektórzy jednak kwestionują dosłowną treść wymienionego przepisu, powołując się na pogląd, że zobowiązania bezterminowe o charakterze ciągłym nie mogą trwać w nieskończoność, gdyż pozbawiałyby prawo własności jego podstawowej treści (stąd art. 3651 kodeksu cywilnego wprowadzony kilka lat temu).
W związku z tym pojawia się pytanie, na które odpowiedź ma konsekwencje, które idą w miliardy złotych i mają wpływ na ocenę konkurencyjności polskiego prawa względem innych systemów prawnych: czy na gruncie polskiego prawa dopuszczalna jest licencja wieczysta?
Skutki gospodarcze
Z pełnym przekonaniem od zawsze bronię stanowiska o dopuszczalności licencji „wieczystej”. Wychodzę przy tym z założenia, że ustawodawca – oddając stronom umowy licencyjnej możliwość określenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta