Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z euro

10 listopada 2011 | Eko+ | Andrzej Sławiński
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Sławiński
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Sławiński

Kryzys strefy euro zaczął się na sześć lat przed jej powstaniem, gdy definitywnie odrzucono ostatnią propozycję utworzenia w Unii Europejskiej budżetu federalnego

Twierdzenie, że gospodarka grecka lub portugalska powinna być równie wydajna jak niemiecka, wydaje się nie budzić kontrowersji. Gdy jednak zapytamy, czy Warmia i Mazury powinny być równie wydajne jak Dolny Śląsk, to pierwsze stwierdzenie już nie wydaje się tak oczywiste. Nie ma racjonalnych powodów, by budować fabryki samochodów nad Śniardwami. Należy jednak transferować na Warmię i Mazury dochody z innych regionów Polski, między innymi z Dolnego Śląska, by ludzie mieszkający na Warmii i Mazurach mieli podobne cywilizacyjne warunki życia; by ochrona zdrowia i szkolnictwo nie były tam gorsze niż w innych częściach Polski; tak jak Szkoci mają dzięki transferom z budżetu podobne cywilizacyjne warunki życia jak mieszkańcy Anglii.

***

Jest rzeczą bezdyskusyjną, że unia walutowa krajów o różnych poziomach rozwoju gospodarczego wymaga istnienia budżetu federalnego, którego zadaniem byłaby redystrybucja dochodów mająca na celu wyrównanie cywilizacyjnych warunków życia mieszkańców całej Unii. Ostatnia propozycja, by znacząco zwiększyć budżet UE, pojawiła się w 1993 r. i została odrzucona.

Profesor Goodhart, jeden z wielkich zwolenników integracji europejskiej, pisał, że warto było stworzyć wtedy budżet federalny chociażby po to, by mieć środki na pokrycie strat wynikających z kryzysu bankowego, jeśli się Europie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9078

Wydanie: 9078

Spis treści
Zamów abonament