Lepiej zapytać o swój przypadek niż o rozbieżności w stosowaniu prawa
Od 2012 r. każdy będzie mógł wystąpić do ministra finansów o wydanie interpretacji ogólnej. Nie znaczy to, że ich liczba znacznie wzrośnie. Jest bowiem prawdopodobne, że wiele wniosków pozostanie bez rozpatrzenia
Obecnie minister finansów wydaje interpretacje ogólne z własnej inicjatywy. Dotychczas pojawiło się ich 27. Biorąc pod uwagę, że przepis w obecnym brzmieniu obowiązuje już ponad cztery lata (od 1 lipca 2007), to niewiele. Ustawodawca postanowił więc przyznać podatnikom prawo wystąpienia z wnioskiem o wydanie takich interpretacji.
Z pytaniem może wystąpić prawie każdy
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 14a ordynacji podatkowej minister finansów będzie dokonywał interpretacji przepisów podatkowych z urzędu lub na wniosek. Dodanie możliwości wydawania interpretacji ogólnych na wniosek bez wskazywania uprawnionych otwiera możliwość ich składania każdemu zainteresowanemu. Wyjątkiem są tylko organy administracji publicznej. Ich wyłączenie wydaje się rozsądne, biorąc pod uwagę, że celem zmian było ułatwienie stosowania prawa przez podatników.
Szeroki zakres podmiotów uprawnionych do składania wniosków niekoniecznie musi jednak wiązać się z ogólną ich dostępnością. Warunki zawarte w dalszych przepisach w znacznym stopniu ograniczają bowiem możliwość skorzystania z tego prawa.
Wymagane elementy
Wniosek powinien przede wszystkim zawierać uzasadnienie konieczności wydania interpretacji. Trzeba więc wskazać dane zagadnienia i przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta