Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu w sprawozdaniu finansowym
Nieprawidłowości zwykle nie wynikają z braku wiedzy. Ich przyczyną najczęściej jest to, że dział księgowości i zarząd przeznaczają za mało czasu na prace związane z zamknięciem roku i nie wymieniają się wszystkimi istotnymi informacjami
Za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym z tytułu nadzoru, odpowiada kierownik jednostki. Zwykle jest to zarząd >patrz ramka.
Ponadto kierownik jednostki i członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości.
O czym decyduje zarząd
Pamiętać należy, że to polityka rachunkowości jednostki zatwierdzona przez jej kierownika powinna określać sposoby postępowania przy zamknięciu roku obrotowego, czyli uszczegółowić postanowienia ustawy o rachunkowości. Niejednokrotnie wskazuje ona bowiem tylko ogólne reguły postępowania, a obowiązek przyjęcia konkretnych rozwiązań ciąży na zarządzie.
Przykładem są zasady tworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów czy też wartość należności. Wszystko po to, aby w sprawozdaniu finansowym przedstawić rzetelny i prawdziwy obraz sytuacji finansowej firmy.
Nawet po przyjęciu dopracowanej polityki rachunkowości zawsze pojawią się jednak obszary wymagające oceny zarządu. To na nim spoczywają ważne decyzje dotyczące szacunków, np. wysokości odpisów aktualizujących wartość posiadanych aktywów, oraz decyzje dotyczące wysokości rezerw tworzonych przez jednostkę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta