Skutki sprzedaży bez wymaganej uchwały
Zawarcie przez spółkę transakcji bez koniecznej zgody udziałowców nie oznacza, że wykonana przez nią dostawa nie podlega opodatkowaniu
- Jesteśmy spółką z o.o. z kapitałem zakładowym w wysokości 50 tys. zł. W umowie spółki znajduje się zapis, zgodnie z którym rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości przewyższającej 250 tys. zł wymaga zgody wspólników. Niedawno sprzedaliśmy maszynę produkcyjną będącą składnikiem majątku trwałego spółki. Cena sprzedaży przekraczała wymieniony limit, a transakcja została zawarta bez wymaganej uchwały wspólników. Czy sprzedaż maszyny podlega VAT, skoro art. 6 pkt 2 ustawy o VAT mówi, że nie stosuje się jej do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 230 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej.
Naruszenie bez konsekwencji
Jeśli wartość świadczenia przekracza wymieniony limit, a umowa spółki nie stanowi inaczej, to do jego spełnienia wymagana jest zgoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta