Za gotowość do pracy daj wolne albo wypłać pieniądze
Za dwie godziny pracy w trakcie ośmiogodzinnego sobotniego dyżuru oddajemy cały dzień wolny lub płacimy normalne wynagrodzenie i 100-proc. dodatek. Przy czym stawki godzinowej nie mnożymy przez pełną dniówkę
- Nasza firma świadczy tzw. usługi wsparcia dla swoich kontrahentów. Z zawartej z nimi umowy wynika, że są prowadzone siedem dni w tygodniu od godziny 6 do 22 oraz w razie potrzeby w porze nocnej od godziny 22 do 6. Te ostatnie muszą być jednak zgłoszone wcześniej, tak by można było odpowiednio rozpisać grafik dla pracowników.
Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 16. Sobota i niedziela są dla niego wolne. Z grafiku wynika, że w te dni pełnił dyżur: w sobotę od 8 do 16 w firmie, od 16 do 22 w domu (czuwał pod telefonem), a w niedzielę od 8 do 22 w domu (pod telefonem). Czy takie postępowanie jest zgodne z kodeksem pracy? – pyta czytelnik.
Z dyżurem mamy do czynienia wtedy, gdy zatrudniony pozostaje w gotowości do wykonywania zawodowych obowiązków
• poza godzinami pracy i
• w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Tak stanowi art. 1515 k.p. W opisywanym przypadku wymienione przesłanki są spełnione. Zatrudniony dyżuruje w weekend, w firmie, w domu, przez 14 dodatkowych godzin.
Czytelnik pyta, czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem. Niestety nie, bo zaplanowany przez niego dyżur narusza prawo do dobowego i tygodniowego odpoczynku. To tymczasem jest zabronione.
Bez szans na odpoczynek
Nie może być tak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta