Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W upadłej firmie mniejsza ochrona zatrudnionych

12 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Ogłoszenie upadłości pracodawcy ma skutki dla jego pracowników. Następuje wtedy istotne ograniczenie ochronnych przepisów prawa pracy

Ograniczenie to następuje przede wszystkim na podstawie art. 411 k.p. Wskazuje on, że w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie należy stosować art. 38, 39 i 41 k.p. ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Przepis ten wyłącza więc stosowanie regulacji przewidujących:

• konsultacje związkowe przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,

• ochronę pracowników w wieku przedemerytalnym oraz nieobecnych w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. z powodu choroby).

Podkreślić trzeba, że art. 411 § 1 k.p. ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika (art. 15 ustawy z 28 lutego 2003  Prawo upadłościowe i naprawcze, tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm.; dalej prawo upadłościowe).

Nie może się nim posłużyć pracodawca, który ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu (art. 14 ust. 1 tej ustawy). Tak też wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 16 marca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9104

Wydanie: 9104

Spis treści
Zamów abonament