Szef nie ujmie samodzielnie z pensji tego, co winny jest mu podwładny
Pracodawca nie może stosować cywilnych reguł przy potrąceniach z wynagrodzenia pracowniczego. W takim wypadku obowiązują zasady wynikające z kodeksu pracy
Potrącenie to instytucja prawa cywilnego dopuszczalna wtedy, gdy dwie osoby są względem siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami. Każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu są pieniądze (lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku), a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem (art. 498 § 1 kodeksu cywilnego).
Szczególne przepisy...
Przez potrącenie nie mogą być jednak umarzane wierzytelności, co do których wyłączyły to przepisy szczególne (art. 505 § 4 k.c.). Takim przepisem szczególnym jest art. 87 k.p. Należy on do tych regulujących ochronę wynagrodzenia za pracę.
Wymienia w sposób enumeratywny należności, które pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika. Są to:
• sumy egzekwowane na mocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta