Przedsiębiorca może remontować szybciej
Na terenach zniszczonych przez wichurę, osuwisko lub powódź wprowadza się proste procedury budowlane. Dzięki temu można szybko odtworzyć to, co zniszczył żywioł
Obecnie w ok. 1046 gminach stosuje się proste zasady załatwiania formalności budowlanych. Mają one pomóc w odbudowie tego, co w ostatnich latach zniszczył żywioł. Chodzi o powódź, osuwiska, wichury, trąby powietrzne itd.
Zasady wyglądają zawsze następująco. Najpierw prezes Rady Ministrów wydaje rozporządzenie, wymienia w nim nazwy miejscowości i gmin, w których będą obowiązywać przepisy ustawy z 11 sierpnia 2001 o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (DzU z 2001 r. nr 84, poz. 906 z póź. zm.).
Ustawa na określonych w rozporządzeniu terenach obowiązuje tylko przez rok. Liczba gmin, na terenie których się ją stosuje, ciągle się zmienia, jest płynna.
Obowiązująca ustawa pochodzi z 2001 r. Okazało się wtedy, że załatwianie formalności w zwykłym trybie ciągnie się niemiłosiernie długo, a odbudowywać obiekty gospodarcze i mieszkaniowe trzeba szybko.
Proste zasady
Ustawa zatem ułatwia załatwianie formalności. I tak nie trzeba zgłaszać staroście remontu budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę mniejszą niż 1000 m sześc. i nie są wyższe niż 12 m. Takie zasady obowiązują także w wypadku obiektów liniowych i budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych.
Co to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta