Za błąd w świadectwie pracy trzeba płacić odszkodowanie
Wydanie wadliwego dokumentu o zatrudnieniu może dla szefa oznaczać wysokie koszty. Tylko wtedy jednak, gdy podwładny udowodni związek między szkodą a niewłaściwą treścią pokwitowania stażu
Wydanie świadectwa pracy to jeden z podstawowych obowiązków firmy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy i należy to zrobić niezwłocznie. Powinno zawierać informacje o okresie i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiązania albo okolicznościach wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i z ubezpieczenia społecznego.
Ponadto zamieszcza się w nim wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Odwołanie i sprostowanie
Jeśli zatrudniony kwestionuje treść dokumentu, ustawodawca wskazał precyzyjnie ścieżkę odwoławczą. W ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa pracownik może wystąpić z wnioskiem do szefa o jego sprostowanie. Jeśli były przełożony nie uwzględni jego wniosku, podwładny ma prawo w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia o odmowie wystąpić z żądaniem jego poprawienia do sądu pracy.
Na podstawie art. 99 § 1 k.p. pracownikowi przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta