Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konta w ZUS należy połączyć

12 grudnia 2011 | Prawo | Katarzyna Wójcik
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Rzeczpospolita

Subkonto w ZUS nie jest elementem II filaru, a zgromadzone w nim środki nie powinny być dziedziczone – podkreśla była wiceminister pracy i polityki społecznej, doktor w Zakładzie Demografii SGH, Agnieszka Chłoń-Domińczak w rozmowie z Katarzyną Wójcik-Adamską

Czy rzeczywiście po podniesieniu wieku emerytalnego kobiet do 67 lat ich świadczenia wzrosną aż o 80 proc.?

Agnieszka Chłoń-Domińczak: Tak może się stać. Każdy dodatkowy rok pracy oznacza zwiększony stan konta nie tylko o dodatkowe składki, ale także o zyski z kapitału, który już został zgromadzony w ZUS i OFE. Są inwestowane i zarabiają. W wieku 60 lat mamy ok. 1/5 mniejsze oszczędności niż w wieku 65 lat, a z kolei w wieku 70 lat – o ponad 1/5 wyższe niż pięć lat wcześniej. Zmienia się też średnie dalsze trwanie życia. Teraz osoba 60-letnia ma przed sobą 251,5 miesiąca życia, a osoba 67-letnia 192,1 miesiąca, czyli o 20 proc. mniej.

Krótko mówiąc – dzięki podniesieniu wieku emerytalnego będziemy mieć więcej na koncie i większą kwotę podzielimy na mniejszą liczbę miesięcy. Dzięki temu emerytury będą wyższe.

Jak się pani odnosi do pomysłu PSL, by wiek emerytalny kobiet zależał od liczby urodzonych przez nie dzieci?

To zły pomysł. Nie rozwiązuje problemów rynku pracy, a  kobiety miałyby jeszcze niższe świadczenia niż obecnie. Kobiety, które urodziły piątkę czy szóstkę dzieci, przechodziłyby na emeryturę jeszcze przed 40. rokiem życia. Krótko odkładane oszczędności na emeryturę musiałyby podzielić na długi okres jej pobierania.

W efekcie skazalibyśmy te kobiety na ryzyko pobierania emerytury minimalnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9104

Wydanie: 9104

Spis treści
Zamów abonament